Instagram Ağır Çekim Nasıl Yapılır?

Instagram Ağır Çekim Nasıl Yapılır?

Instagram ağır çekim konusunda Instagram üyelerinin aklında bazı sorular kalabilir. Gelin bu konuda kullanıcıların aklında kalan bu soruyu cevaplandıralım.

Günümüzün en popüler uygulamalarından birisi haline gelen Instagram hakkında bilinmesi gereken pek çok şey mevcut. Bunlardan birisi de uygulamada ağır çekim özelliğinin nasıl yapıldığı. Instagram uygulamasından faydalanan bir kişi, uygulamayı en iyi şekilde kullanmak ve farklı özellikleri deneyip kendi içeriklerini daha özgün geliştirmeye çalışabilir. Bu konuda yapılabilecek şeyler arasında yer alan ağır çekimin nasıl yapıldığı pek çok internet kullanıcısının merak ettiği bir durum.

Ağır Çekim Nedir?

Ağır çekim, bir videonun daha yavaş oynatılmasına verilen isim. Slow motion olarak da adlandırılan bu yöntem ile birlikte kullanıcılar bir videoyu ağır çekimde gösterebiliyor. Özellikle yüksek FPS sağlayan kameralarda ağır çekim özelliği daha güzel duruyor. Bunun yanı sıra bazı araçlarla ağır çekim, düşük FPS’de de harika durabilir.

Instagram Ağır Çekim Nasıl Yapılır?

Instagram ağır çekim özelliği, Instagram’ın kendine has özelliklerinden birisi olmakta. Hem Reels hem de normal video şeklinde ağır çekim özelliği kullanılabiliyor. Normal bir video için veya hikayede paylaşmak adına ağır çekim özelliğini kullanmak için yapılması gereken işlem ana sayfada sola kaydırmak ve ardından alt kısımda yer alan ağır çekim kısmına gelmek gerekiyor. Bu şekilde ağır çekim özelliği aktif hale geliyor ve çekilen video ağır çekimde oynuyor.

Instagram’da ağır çekim özelliğini kullanmak için bir diğer yol kısa video hizmeti sunan Reels aracını kullanmak. Reels ile beraber bir video 0,3 ve 0,5 hızında oynatılabiliyor. Bunun için Reels videosu üretirken sol kısımda bulunan hız ayarını güncellemek yeterli oluyor. Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi yalnızca 0,3 ve 0,5 hız seçeneği mevcut. “1x” oynatmanın normal hız olduğunu belirtelim. Buna göre kullanıcı, en uygun hızı seçebilir.

Hızlı Çekim Nasıl Yapılır?

Instagram ağır çekim aracının yanı sıra bir de hızlı çekim aracı bulunuyor. Bazı kullanıcılar slow motion yerine hızlı çekim tercihi yapabilir. Bunun için Reels kamerasında bir özellik mevcut. Bir kullanıcı, Reels aracına girdikten sonra sol kısımdaki hızlandırıcıdan 1x üzerinde bulunan daha yüksek bir hızı seçerek bu şekilde hızlı çekim yapabilir. Bu özelliğin sunduğu avantajlardan birisi farklı sahnelerin farklı hızlarla çekilebilir olması. Bu da kişinin özelleştirilebilir bir Reels videosu yapması konusunda etkili olabiliyor.

Özet geçmek gerekirse ağır çekim yapmak için iki farklı yol bulunuyor. Bunlardan birisi ana sayfada sola kaydırdıktan sonra alt kısımdan ağır çekim modunu tercih etmek. Bir diğeri ise Reels videosu hazırlarken sol kısımdaki menüden hızı düşürmek. Bu şekilde ağır çekim modu kullanılabiliyor.

3 Dakika Önce